Paní M, 47 let

Pracuji jako učitelka na základní škole v malém městě, s manželem vychovávám dva syny, ve věku 14 a 15 let, bydlíme ve starém rodinném domě. Náš vztah s manželem postupem let vychladl, jako partneři již spolu delší dobu nefungujeme. Už tři roky žijeme v oddělených pokojích, já mám pokoj v patře domu, manžel v přízemí.
Zhruba před rokem jsem potkala jiného muže, je to také pedagog, žije v jiném městě poměrně daleko od nás. Nejprve jsme si dlouhou dobu jen psali, pak se začali občas vídat. Manžel o ničem nevěděl, stejně jsem ho prakticky nezajímala. Před půl rokem manžel přišel o práci, jinou si nenašel, začal pít, jeho chování vůči mně se začalo zhoršovat. Již v té době jsem uvažovala, že pokud se situace nezlepší a manžel bude pokračovat v pití, podám žádost o rozvod. Manžel, který byl zdatný v informačních technologiích, se mi naboural do facebooku a do emailu a můj poměr s jiným mužem zjistil. Od té doby mi začalo peklo na zemi. Manžel byl na mě sprostý, agresivní, nadával mi každý den. Když byl opilý, tak mě bil, často i před zraky synů. Pil vždy doma, nechodil nikam do hospody. To, jak se doma choval, nikdo mimo naši rodinu neviděl.
Manžel mi bez mého vědomí na facebookového profilu nastavil v profilu informace, že nabízím sexuální služby, začal psát mým jménem podivné zprávy mým přátelům. Také rozeslal žádosti o přátelství mnoha cizím lidem, a to i do zahraničí. Začali mě kontaktovat cizinci z různých kontinentů, projevili zájem o sexuální služby, které jsem na facebooku měla uvedené. Přátelé mě kontaktovali a divili se, co se to děje, proč jim píšu přes facebook takové věci, co to mám na profilu. Musela jsem si facebookový účet zrušit, přestala jsem používat soukromý email, protože se mi do něho manžel pravidelně nabourával.
Před dvěma měsíci mi začal manžel v opilosti ubližovat i fyzicky, začal mě fackovat, tahat za vlasy, řval na mě. Toto se dělo několikrát týdně. Situace jednoho listopadového dne vygradovala. Manžel mne odpoledne, když jsem přišla z práce, doma napadl, bil mě pěstí do obličeje, kopal do mě, házel po mě jídlo, vylil na mě mléko, vysklil výplň dveří v dětském pokojíčku, byl velmi vulgární. Tomu všemu byli přítomni naši synové. Pak odešel ven. Uklidila jsem tu spoušť a šla si do svého pokoje lehnout. Manžel se po nějaké době vrátil domů, to už byl večer. Přišel ke mně do pokoje, kde jsem ležela na posteli a vylil na mě do postele kýbl vody. Pak mě začal bít, kopat, svezla jsem se z postele na zem. Za vlasy mě vytáhl ze země a hodil mě zpátky na mokrou postel. Když se vzdálil, zavolala jsem mobilem staršího syna, který byl doma v přízemí. Když ten přišel, manžel dělal jako by se nic nestalo. Zavolala jsem policii, se synem jsme šli čekat na chodbu. Manžel na nás začal řvát a vyhrožovat, že nás oba zabije. Strachy jsme se synem jen tak bez bot vyběhli ven z domu a čekali na policii venku před domem. Když policie přijela, manžel vyšel ven z domu, dělal, že je ospalý a že neví, co se stalo.
Policie manžela na 10 dnů vykázala. Já zůstala doma v pracovní neschopnosti, měla jsem tělo od ran pěstí a kopanců samou modřinu, bolelo mě i jen chodit. Do dvou dnů mne kontaktovali pracovníci IC, přijeli za mnou k nám domů a pomohli mi se sepsáním návrhu na prodloužení vykázání. Byla jsem celou situací otřesená, nevěděla přesně, co teď dělat, měla jsem v hlavě zmatek, nedokázala jsem se pořádně na nic soustředit. S IC jsme moji situaci rozebrali, naplánovali postup, co mám dělat, na koho se obrátit (OSPOD, policie, psycholog, právník). Soud mému návrhu o prodloužení vykázání vyhověl, vykázání bylo o měsíc prodlouženo. Během této doby jsem se zotavila jak fyzicky, tak částečně psychicky, podala jsem za pomoci právníka a OSPOD návrh na úpravu výchovy a výživy našich synů, připravili jsme s právníkem žalobu o rozvod. Pracovnice OSPOD situaci projednala i s našimi syny, pro které bylo to, co se u nás dělo dvojnásob složité. Dále jsem spolupracovala s policií, protože je proti manželovi vedeno trestní stíhání.
Manžel se během vykázání odstěhoval do Prahy k sestře. Se syny se vídá, k nim se naštěstí chová dobře. Mně vzkázal, že se již nevrátí.