Příběh čtvrtý: paní Anna

Na Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím přichází čtyřicetiletá žena. S manželem jsou spolu desátý rok. Vychovávají dvě děti, pětiletého Ríšu a tříletého Lukáška. Situace v rodině byla již tak neúnosná, že žena i s dětmi od manžela odešla. Jde o její druhé manželství. První se rozpadlo kvůli nevěře bývalého manžela, ale s tím mají jinak hezký vztah. Spojuje je společný syn David, který je nyní již dospělý. Bývalý manžel na ní nikdy ruku nevztáhl. Ten současný je jeho pravým opakem.
Problémy byly už na počátku vztahu, když ještě manželé nebyli. Ale asi jim nevěnovala tolik pozornosti a také nebyly tak časté. Muž si dopisoval s ženami na internetu. Řekl ji, že ji nebude nevěrný, když se vezmou, protože takhle nevnímá jejich vztah jako legitimní. A tak se vzali. V té době se také starala o svou kočku. Manžel kočku nesnášel, ubližoval ji. Hádali se kvůli tomu. Manžel řekl, že vše bude dobré, když dá kočku pryč. A jestli ho miluje, udělá to. Tak mu vyhověla. Moc si přála, aby druhý vztah byl dobrý, manžela velmi milovala. Kromě sestry už nikoho neměla. O manžela se starala, jak uměla nejlépe. Bylo to nejhezčí období jejich vztahu. Trvalo do doby, než otěhotněla.
Místo radosti se začaly objevovat manželovy výbuchy vzteku. Navíc se ještě přestěhovali na samotu. Zanedlouho otěhotněla podruhé. Domácnost s dvěma malými dětmi zažívala krizi. Manžel ji vulgárně oslovoval i před dětmi, vynucoval si intimní styk pod pohrůžkou. Napadl ji za tu dobu fyzicky několikrát. Nejhorší bylo, když ji táhnul po zemi za vlasy přes celou kuchyň do ložnice. Jelikož byly děti ještě malé, u většiny napadení byly přítomny. Snažila se bránit, vysvětlovat, snažila se najít příčinu manželova chování. Manžel ji vždycky řekl, že kdyby ho měla opravdu ráda, tak mu odpustí. Nedělá to rád, ale ona ho prostě provokuje. Byli spolu v manželské poradně. Manžel tam šel jednou, další návštěvu odmítl.
Pak upnul svoji pozornost na tříletého Lukáška. Syn je živější a jeho otec měl pocit, že by měl víc poslouchat. Většinou ho bil přes temínko hlavy. Chlapeček začal mít problémy s očima. V té době se zaběhl kocour sousedům, domácí mazlíček, který k nim chodil na zahradu. Manžel si neustále na jeho přítomnost stěžoval. Potom se najednou kocour ztratil. Všichni jej hledali. Žena posléze našla chlupy slepené krví v bedně s uzavíratelným víkem ve stodole. To už se rozhodla jednat.
Vyhledala pomoc Intervenčního centra a OSPOD v kraji, kde v té době bydlela. Tam byla situace identifikována jako domácí násilí. Žena se rozhodla od manžela odejít. Policii nekontaktovala, neměla žádné důkazy. Stále myslela na to, že se třeba situace nějak zlepší. Že si manžel své chování uvědomí, když bude sám. Odjela ke své sestře a jejímu příteli na druhý konec republiky. Ta ji pomáhala, jak mohla. S dětmi žena bydlela rok v jejím bytě, v jedné místnosti. Byla v té době na mateřské, peněz nebylo nazbyt. Manžel se ozýval několikrát za den s tím, proč ho opustila. Nezajímalo ho, jak nyní žijí. Žena doufala, že za nimi třeba přijede. Stále se vymlouval, že má moc práce a nemá peníze. Pokud by za nimi přijel, tak jí nedá peníze na děti, protože je použije na cestu. To, z čeho žije žena a děti jej nezajímalo.
V té době již žena spolupracovala s Intervenčním centrem v Liberci, s OSPOD a s psycholožkou v manželské poradně. Podala žalobu o rozvod, návrh na svěření dětí do péče a stanovení výživného. Ačkoli zpočátku byla ve vztahu k manželovi ambivalentní, snažila se mu stále odpouštět, omlouvat jeho chyby, postavila se za tu dobu, kdy od manžela odešla, na vlastní nohy. Čekala ji nelehká cesta, manžel žádal děti nejprve do své péče, později do střídavé péče a to navzdory tomu, že když mohl za nimi zajet, neudělal to. Vytrvala. Sehnala si práci, vzorně se stará o své děti se kterými společně hospodaří v malém bytečku, který od města dostala. Peněz se jí stále nedostává, z části je odkázána na sociální dávky. Bývalý manžel ponížil výživné jak mohl, a pokusil se ho snížit soudně ještě víc - nicméně to mu už soud nedovolil. Dětem se občas zasteskne po zahradě a prostoru, který jim skýtal dům. Táta tam má už novou partnerku. Děti za tátou pravidelně jezdí. Ale domov mají jinde - se svojí mámou.

her